Novinky

          • Festival drámy a umeleckého slova Alexandra Duchnoviča

          • Horúce slnečné dni sprevádzali už 64. ročník prednesu poézie a prózy v ukrajinskom jazyku v dňoch 26. - 27. 5. 2026 v Prešove, na ktorom každoročne berieme účasť.

            Naši žiaci úspešne reprezentovali školu na tejto celoslovenskej prehliadke a v silnej konkurencii si vybojovali zaslúžené umiestnenia: 

            1. miesto - Gabriela Kovalčíková (3. kategória poézia)

            2. miesto - Eliška Kovalčíková (1. kategória poézia)

            2. miesto - Michal Rinkovský (1. kategória próza)

            2. miesto - Miloslav Strenk (1. kategória próza)

            2. miesto - Dominik Rinkovský (3. kategória próza)

            výborný prednes - Alžbeta Rinkovská, Tomáš Rinkovský, Anna Viktória Derevjaníková, Zlata Markova.

             

            Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

          • „English Star“

          • Naši žiaci mali tento školský rok po prvýkrát príležitosť zúčastniť sa medzinárodnej súťaže „English Star“ v anglickom jazyku, v ktorej dosiahli krásne a veľmi úspešné výsledky. Mimoriadny úspech zaznamenal jeden zo žiakov 9. ročníka L. Derevjaník, ktorý získal plný počet bodov – 100 %. Teší nás, že naši žiaci dokázali svoje vedomosti, jazykové schopnosti aj chuť reprezentovať školu na medzinárodnej úrovni v cudzom jazyku. 

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a srdečne gratulujeme k dosiahnutým výsledkom.

          • Škola v prírode

          • Škola v prírode vo Veľkej Lomnici bola pre nás plná zážitkov, objavovania a zábavy. 

            V utorok sme navštívili Hrebienok, kde sme si užili krásne prostredie Vysokých Tatier a čerstvý horský vzduch. V stredu veľmi zaujímavou zastávkou bolo Múzeum kinematografie, kde sme sa dozvedeli veľa informácií o tom, ako sa kedysi fotografovalo a akým spôsobom vznikali prvé fotografie a filmy. Mali sme možnosť nahliadnuť do minulosti, spoznať a podržať v rukách fotoaparát i videokameru, ktoré sa kedysi používali. Stihli sme vystúpiť aj na Peknú vyhliadku, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na okolitú prírodu a tatranské prostredie. Ďalší deň sme absolvovali Náučný chodník Pramenište, kde sme spoznávali prírodu a jej zaujímavosti. Poobede sme absolvovali kurz prvej pomoci, ktorý viedla pani doktorka Janka Sentivanová. Naučili sme sa veľa dôležitých informácií o poskytovaní prvej pomoci a o tom, ako správne reagovať v rôznych situáciách. Naše výlety boli spestrené rôznymi spôsobmi dopravy. Cestovali sme vlakom, Tatranskou električkou aj autobusom, čo bolo pre deti tiež nevšedným zážitkom. Poobedia patrili zábave a oddychu. Deti sa zapájali do animačných programov Wachumba, pri ktorých si užili veľa hier, súťaží a aktivít. Nechýbala ani veselá diskotéka, počas ktorej si všetci zatancovali a dobre sa zabavili. Na spiatočnej ceste domov sme sa ešte zastavili na hrade v Kežmarku, kde sme si prezreli výstavu historických vozidiel. Táto návšteva zaujala deti aj dospelých a mnohí obdivovali krásu a jedinečnosť starých automobilov a motocyklov. Zastávku sme si urobili aj v parku v Strážkach, kde sme si oddýchli, najedli sa a užili príjemné chvíle v peknom prostredí. Zo školy v prírode si odnášame množstvo krásnych spomienok, nové zážitky, vedomosti a chvíle strávené aj s novými kamarátmi zo školy v Plavči. Bol to týždeň plný radosti, pohybu a nezabudnuteľných okamihov.

          • Týždeň duševného zdravia

          •       Počas Týždňa duševného zdravia sa na našej škole uskutočnilo viacero aktivít zameraných na podporu pohody, vzájomných vzťahov a pozitívneho myslenia. Žiaci mali možnosť zapojiť sa do rôznych zaujímavých úloh, ktoré ich viedli k lepšiemu poznaniu seba samých aj svojich spolužiakov. Jednou z aktivít bola „Je skvelé byť mnou“, pri ktorej si žiaci uvedomovali svoje pozitívne vlastnosti a učili sa oceniť sami seba. Mnohí zistili, že povedať o sebe niečo pekné nie je vôbec jednoduché, no aktivita im pomohla zamyslieť sa nad tým, v čom sú výnimoční a čo sa im na sebe páči.

                 Veľký úspech mala aj aktivita „Kreslič a navigátor“, ktorá bola zameraná na vzájomnú komunikáciu a spoluprácu. Jeden žiak opisoval obrázok a druhý sa ho snažil podľa pokynov nakresliť. Žiaci si tak precvičili schopnosť počúvať, jasne sa vyjadrovať a spolupracovať. Počas prestávok panovala v škole príjemná a uvoľnená atmosféra. Žiaci mohli počúvať svoju obľúbenú hudbu, navštíviť kamarátov z vedľajších tried alebo si zahrať spoločenské hry vo vestibule školy. Tieto chvíle priniesli veľa radosti, smiechu a podporili priateľské vzťahy medzi žiakmi.

                   Týždeň duševného zdravia nám všetkým pripomenul, aké dôležité je rozprávať sa o pocitoch, vedieť si
            oddýchnuť a vytvárať v škole prostredie, v ktorom sa každý cíti prijatý a dobre.

             

          • Deň matiek v Litmanovej

          • Mama je človek, ktorý môže nahradiť každého, no ju samotnú nedokáže nahradiť nikto. Jej sila nie je vo veľkých slovách, ale v tichom objatí, povzbudení, a v tom, že pri nás stojí, keď sa nám nedarí.  V tento sviatočný nedeľný deň svoje mamy prišli potešiť aj žiaci našej školy v tradičných krojoch s pestrým kultúrnym programom v našom dialekte, v ktorom odzneli básne, piesne, humorné slovo a nezabudnuteľné slová vďaky. Ďakujeme za tvorbu a prípravu programu Natálii Kučovej a hudobný doprovod na akordeóne učiteľke Monike Repkovej. 

            Opäť sa potvrdilo, že má veľký zmysel uchovávať zvyky a tradície našich predkov pre nasledujúce generácie.

          • Biologická olympiáda kat. D

          • Dňa 28. 4. 2026 (utorok) sa uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády v kategórii D /učebné osnovy 5.,6., 7. ročník a všeobecný prehľad z biológie/, kde našu školu úspešne reprezentovali žiačky 7. ročníka Natália Saloňová a Michaela Šlampiaková. 

                 Natália Saloňová získala 3. miesto a Michaela Šlampiaková 4 . miesto.

                 Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

          • Deň Zeme

          • Pri príležitosti Dňa Zeme naša škola zorganizovala peknú a ušľachtilú akciu na zveľadenie obce. 5. mája sa chlapci a dievčatá pracovne ustrojení a primerane naladení zišli pred školou. Privítalo nás krásne slnečné ráno. Jednotlivým triedam bol pridelený úsek, ktorý budú upratovať. Žiaci prvého stupňa s pani učiteľkami odišli upratovať obec. Dievčatá a chlapci druhého stupňa ostali zveľaďovať areál školy. Práca išla od ruky, niektorí sa aj zapotili, ale výsledok zanechal úsmev na tvári. Brigáda sa vydarila. Pochvalu za pracovitosť si zaslúžia všetci.

          • McDonald’s cup

          • Dňa 5. 5. 2026 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili futbalového turnaja McDonald’s Cup. V konkurencii 8 mužstiev bojovali zo všetkých síl a vybojovali si krásne 4. miesto.Srdečne im blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

      • Prihlásenie